Jak otestovat newsletter zda hrozí pád do nevyžádané pošty (SPAM)

test-spamJedna z důležitých věcí při posílání newsletterů je, udělat newsletter tak, aby neskončil ve spam poště. Které věci ovlivňují spam skóre a čeho se při programování newsletteru vyvarovat, aby se tak nestalo?

 
 
 
 
 
O důležitosti správné databáze, jsme psali v minulém článku zde. Další neméně důležitou věcí je, aby náš newsletter, který vytvoříme, neskončil ve spamovém koši. Spamový filtr na základě určitých parametrů vyhodnotí, zda-li e-mail ve spamu skončí či nikoli. Na základě čeho se rozhoduje? a jak ověřit, zda-li právě ten náš newsletter v tomto záchytném hlídači neskončí.

Čím je ovlivněn spam filtr?

V první řadě podle e-mailové adresy (případně IP adresy) odesílatele. Pokud je umístěna na tzv. blacklistu, je zpráva z této adresy automaticky označena jako spam.
Pak spamový filtr prochází obsah e-mailu. Porovnává texty s obsahem již předešlých spamů a pokud najde více podobných vlastností, označí zprávu jako spam.

Všeobecně platí, že newsletter s větším počtem obrázků, má větší pravděpodobnost skončit ve spamu, než email plný textů. Dále pak určité špatné zápisy v HTML mohou opět ovlivnit, jak spam rozpozná a zařadí váš email.

Věc kterou neovlivníte je, když si vaší adresu uživatel jako spam označí, nebo tak učiní pokud se mu v mailu opakuje pokaždé stejný název, nebo slovní spojení tzn. spam filtr si uživatel může i sám ovlivnit.

Jak zkontrolovat váš newsletter

Možností, jak zkontrolovat konkrétní newsletter je několik. Dnes už většina on-line služeb na rozesílání e-mailů jako jsou například česká služba Ecomail, nebo zahraniční Mailchimp, mají určité nástroje na kontrolu spamskóre. Dnes vám dáme tip na velmi dobrého on-line spam kontrolora, který přesně vypíše, v čem má e-mail slabé stránky a hrozí, že ve spamu opravdu skončí. Po odeslání newsletteru na konkrétní testovací adresu vám tento program vypíše skóre, kde platí – čím vyšší hodnota, tím lépe.

program se jmenuje Mail tester a najdete ho on-line na adrese zde

(5069)

3 Comments

 • Karel Novák

  Zkoušel jsem odkaz na kontrolu kavality rozesílaného newsletteru ale po zadaní konkretní e-mailove adresy a kliknutí na odkaz pod tím se vůbec nic neděle 🙁 Nějak jsem asi nepochopil jak by to tedy mělo fungovat? Pokud tam nechám předvyplněnou e-mailovou adresu, tak tam stále dokola probíhá jakási akce která nebere asi konce 🙁 Dělám něco špatně?

  • pagun

   Postup je takový, že vy na adresu:
   web-21z4FV@mail-tester.com
   pošlete váš newsletter a pak na stránkách zjistíte vaše skóre a detaily, tak to alespoň fungovalo v době psaní článku…

   Pagun

   • pagun

    A pozor to číslo v e-mailu za tím web-XXXXX@ je patrně generované, takže si zkopírujte tu adresu z toho formulářového pole, kterou vidíte přímo vy.

 • Write a Comment

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  18 − 3 =